Faqja eshte ne perpunim


 

Shqiponja dykrenare është përdorur si simbol pushteti dhe dokumentohet se është përdorur për herë të parë nga perandori Kostandin dhe më pas u bë traditë vendëse në të gjithë Ballkanin

 

 

 

 

Urime Pavarsia e Kosoves ton’ Legjendare

Kosova

JU qe keni t’njejtin Gjak si Un, 

 

KOSOVA jon ma n’fund po shpallet e Pavarur. N’emer t’kejt Shqipeve T’Pergjakshme jau Uroj Pavarsin’ E Shtetit ton KOSOVAR. Per fat t’keq jom larg KOSOVES e edhe larg New Yorkut po edhe pse sjom atje prap kom me festu si me kon aty. Festoni sa t’mundeni e shpresoj qe sa ma shpejt Shihemi n’KOSOVEN E Lir’

Rrnoft Gjaku Jon Shqiptar

Ju Don,

Viktor Paloka 

Rebel a.k.a. UniKKatiL & The Bloody Alboz

 

Banka Botërore, Shqipëria, rritjen më të lartë ekonomike në rajon

Edhe gjatë këtij viti, Shqipëria ka lënë prapa shumë nga fqinjët e saj për sa i përket ritmit të rritjes ekonomike. Banka Botërore ka parashikuar që këtë vit, Shqipëria do të ketë një rritje ekonomike prej 3 për qind, niveli më i lartë në rajonin tonë. Ndërsa gjatë vitit 2009, ky tregues mendohet se ka qenë 2.2 për qind. Në raportin e quajtur “'Perspektiva e ekonomisë botërore”', banka jep një analizë të detajuar të gjithë ekonomive botërore dhe impakteve që ka patur kriza në to. Sipas Bankës Botërore, rrija ekonomike e Shqipërisë do të vijë duke u rritur gradualisht, duke kapur në vitin 2011 nivelin e 4.7 për qind.

 


 Real Madrid mberrin ne Tirane

Real Madrid mberrin ne Tirane

Nente here kampioni i Europes, Real Madrid ka mberritur ne Tirane per ndeshjen e bamiresise kunder skuadres shqiptare te Gramozit, e vlefshme per edicionin e trete te trofeut “Taci Oil”. Forca te shumta sigurie nuk kane lejuar afrimin e asnje tifozi te kesaj skuadre apo te ndonje lojtari te vecante t’i afrohet autobuzit qe ka shoqeruar futbollistet madridlene.

Ne konferencen per shtyp, traineri Pellegrini ka shprehur hidherimin e tij per permbytjet qe kane ndodhur ne veri te Shqiperise, zone te ciles skuadra e tij do te vije ne ndihme.

“Ndihem mire qe te ardhurat e fituara nga kjo ndeshje do te shkojne ne ndihme te familjeve te permbytuara ne veri te Shqiperise. Eshte nje ndeshje miqesore, por gjithesesi ne e vleresojme kete si nje ndeshje te rendesishme. Shpresoj qe te dyja skuadrat te dhurojne spektakel ne fushe ne menyre qe t’i kenaqim tifozet”, eshte shprehur Pellegrini.

Ndersa asi i Realit, sulmuesi Cristiano Ronaldo eshte shprehur se, ne ndryshim nga ndeshja e Portugalise me kombetaren Shqiptare, kete here ndihet me i qete.

“Heren e pare kur erdha ne Shqiperi isha pak zyrtar dhe i nervozuar pasi ishte ndeshje e rendesishme per kuafilikimin e kombetares sone per ne boterorin 2010. Ndersa tani jam me i qete sepse eshte nje ndeshje miqesore”, ka deklaruar sulmuesi.

Nje nga perfaqesuesit e kompanise “Taci Oil”, deklaroi se para ndeshjes qe do te filloje ne oren 18:00 do te mbahet 1 minute heshtje per nder te legjendes se futbollit shqiptar, Panajot Pano, qe nderroi jete nje dite me pare ne SHBA.

Kesaj ndeshjeje miqesore medjat spanjolle i kane kushtuar shume vemendje, pasi mesohet se numri i mediave te akredituara eshte 64.

Mediat spanjolle pohojne gjithashtu se Real Madrid do te perfitoje 2.5 milione euro per 10 oret qe futbollistet e tij do te kalojne ne Tirane.

 

 

 

https://www.webshqip.com/new/wp-content/uploads/2010/01/Flamuri-i-Kosoves.jpg

 

 

Facebook do te mbetet pa pagese


 


 

https://www.webshqip.com/new/wp-content/uploads/2010/01/facebook.pngFacebook ka demantuar pohimet se ky shërbim së shpejti, më saktësisht në korrik të këtij viti, do të filloj të bëj shërbimet e tij me pagesë. Edhe përkundër kësaj,popullaritetit i dy grupeve të Facebookut të cilat pohojnë ndryshe nga dita në ditë është i madh.

Të dy grupet bashkë kanë afro 200.000 anëtarë të cilët besojnë se së shpejti do të duhet të paguajnë shërbimet në këtë rrjet për shoqërim online. Grupi më i popullarizuar si moto të vet e ka bërë: “Nuk do të paguajmë shfrytëzimin e Facebookut, do të largohemi nëse kjo gjë ndodhë”.

Themeluesi dhe pronari i këtij rrjeti të popullarizuar në mbarë botën, Mark Zuckerberg, çdo ditë merr oferta të shumta të majme për ta shitur mbretërinë e tij. Shumë njerëz vlerësojnë se do të janë pikërisht pronarët e ri të cilët do të fillojnë me praktikën e pagesës së shërbimeve të Facebook.

“Nuk planifikojmë të bëjmë me pagesë shfrytëzimin e shërbimit për funksione themelore. Ai është pa pagesë për 350 milionë shfrytëzues të tij”, ka thënë zëdhënësi i Facebookut.

 

 

Windows Live Messenger vjen me nje version te ri

 

https://www.webshqip.com/new/wp-content/uploads/2009/12/Windows-Live-Messenger-9.jpg

 

Windows Live Messenger, për disa i njohur si MSN Messenger ka ndryshuar emrin si pjesë e tentimit të Microsoftit t’i ofrohet komunitetit online. Aplikacioni më i popullarizuar, veçanërisht në Kosovë, për komunikim të çastit ka arritur në versionin final – 9. Në versionin e ri Live Messenger ofron një varg përmirësimesh dhe funksione të reja.

Veçoria më e theksuar e re në Windows Live Messenger 9 është pamja e re me dizajn laraman, larg prej pamjes standarde të aplikacioneve të Windows. Atë mund ta përshtatni duke zgjedhur ngjyrën dhe skemën e cila u pëlqen.

Me qëllim të mirëmbajtjes së rregullit dhe shfletueshmërisë së dizajnit të ri të Windows Live Messenger, shiriti i menysë (menu bar) është fshehur nën disa butona në skajin e djathtë të lartë. Nëse doni, mundeni që kohë pas kohe të konfiguroni pamjen standarde të shiritit të menysë duke shtypur butonin Alt.

Windows Live Messenger 9 ofron një numër të madh të “emoticons” dhe “winks” të cilët mund t’i përdorni për bisedë më zbavitëse me miqtë tuaj. Të dy koleksionet mund të shtohen edhe me tjera duke i shkarkuar ato falas nga interneti. Mundësitë e reja të pamjes së përshtatur përfshijnë edhe ndryshimin e prapavijës për bisedë, si dhe shtimin e porosive personale afër pseudonimit. Për fat të keq, tani për tani në versionin e ri nuk mund të ndryshoni porositë e statusit, si ato Away, Busy, Appear Offline e të ngjashme. Mirëpo, shpresojmë se kjo gjë do të bëhet e mundur në ndonjërin nga versionet e radhës.

Biseda (chati) nuk është gjëja e vetme të cilën mund ta bëni me Windows Live Messengerin e ri. Në të gjendet edhe mundësia e video thirrjeve, respektivisht video bisedës me ndihmë të kamerës së uebit, si dhe mundësitë e thirrjeve nëpërmes protokollit të internet-VoIP. Një mundësi tjetër është edhe shkëmbimi dhe dërgimi i fotografive me anë të dritares së bisedës, kështu që nuk keni nevojë të përdorni postën elektronike për këtë gjë.

Sa i përket listës së miqve, Windows Live Messenger i ri mundëson përpunimin e grupeve të caktuara të përdoruesve. Këto grupe mundësojnë nisjen e bisedave të shumëfishta në të njëjtën kohë me disa kontakte. Edhe një tipar i ri për udhëheqje janë Favorites, një kategori e veçantë e cila mundëson shfaqjen e miqve më të cilët flisni.
Windows Live Messenger 9 përmban shumë risi dhe tipare të reja, në një pamje të bukur. Nuk jemi të sigurt nëse kjo ka qenë arsye pse ky aplikacion e ka kaluar madhësinë e instalimit prej 70 megabajt.

 

 

 

Nje grua bllokohet 8 dite ne ashensor

https://www.webshqip.com/new/wp-content/uploads/2010/01/Ashensor.jpg

 

 

 

Ka mbijetuar për 8 ditë në një ashensor. Kjo është historia dramatike e një 35 vjeçareje spanjolle në lokalitetin Sitges të Barcelonës.

Ajo është nxjerrë nga forcat e policisë pasi kaloi plot 190 orë tmerri në hapësirën e ngushtë të ashensorit dhe në errësirë të plotë. Ajo është shtruar menjëherë në spitalin e Viladecans për t’u kuruar nga traumat.

Agjentet u lajmëruan nga familja pasi njerëzit e afërt nuk arritën ta nxirrnin pas përpjekjeve që zgjaten disa ditë. Ashensori ishte bllokuar mes dy kateve për shkak të një problemi teknik.

Ne momentin e hapjes se derës, gruaja ishte në gjendje të mirë shëndetësore edhe pse e çorientuar dhe e dehidratuar nga “burgimi” 8 ditor në kushte aspak të favorshme.

 


Nouvelles

19/01/2010 13:15

Shqiperia

Shqiponja dykrenare është përdorur si simbol pushteti dhe dokumentohet se është përdorur për herë të parë nga perandori Kostandin dhe më pas u bë traditë vendëse në të gjithë Ballkanin. U përdor edhe nga Skënderbeu, për të treguar se ishte përfaqësues i sundimit paraosman. Kush është rrjedha...

En savoir plus

—————


Enquête

Cila kengetare eshte me e mire?

Ciljeta Xhilaga (39)
16%

Besa Kokedhima (9)
4%

Altuna Sejdiu (6)
2%

Gentiana Ismaili (9)
4%

Eranda Libohova (6)
2%

Evis Mula (4)
2%

Zanfina Ismaili (5)
2%

Adelina Ismaili (149)
60%

Elvana Gjata (5)
2%

Jonida Maliqi (5)
2%

Greta Koci (5)
2%

Vesa Luma (5)
2%

Total des votes: 247


Contact

Shqiperia1

tirana albania